fbpx

Horké léto si nejlépe užijeme na dovolené. Pokud jsme však doma, snažíme se většinou zchladit. Zatímco u vody vyhledáváme sluneční paprsky, v domě nebo v bytě to většinou bývá naopak. Nejjednodušší je přitom zabránit, aby sluneční paprsky náš domov přehřívali.

Na mnoha nových domech bývají standardem exteriérové ​​žaluzie, které v kombinaci s kvalitním zateplením dokáží zadržet velkou část tepla ještě předtím, než se dostane do interiéru. Moderní velká okna nebo celé prosklené stěny sice vypadají efektně, ale pokud se nezakrývají, v létě se takový dům promění na skleník. Vnějšími žaluziemi je možné plynule regulovat množství světla, které vstupuje do domu. Jelikož většinou se dnes používají žaluzie s šířkou lamely 9 centimetrů, v létě postačí, pokud necháte žaluzie spuštěny ve vodorovné poloze. Díky tomu vám nesvítí přímo do domu slunce, ale zároveň máte uvnitř dostatek světla během celého dne. Na rozdíl od venkovních rolet však nedokáží místnost úplně zatemnit. I když jejich zcela spustíte, stále proniká dovnitř trochu světla. Výrobci udávají, že díky externím žaluziím může být teplota uvnitř domu nižší o sedm až deset stupňů než venku. Samozřejmě takový rozdíl teplot lze dosáhnout pouze tehdy, pokud okna nebudou celý den otevřené a dům se vyhřeje teplým vzduchem proudícím zvenčí. Nejvýhodnější je proto větrat v noci, kdy se venku ochladí. V snížení teploty výrazně dokáže pomoci i rekuperace. Jde o řízené větrání, při kterém odsávaný vzduch z vnitřku domu předává teplotu vzduchu, který dovnitř vchází. V létě se tak vzduch přiváděný do domu ochlazuje, v zimě se zase ohřívá. Navíc rekuperaci lze vybavit i takzvaným automatickým bypassem. V takovém případě se v létě při poklesu venkovní teploty pod stanovenou úroveň začne obcházet výměník tepla a v noci se tak dovnitř automaticky dostane chladný vzduch z vnějšku, aniž ho ohříval odsáván vzduch.

Zdravé chlazení

Výhodou vnějšího stínění v porovnání s klimatizací je nejen to, že po zaplacení vstupních nákladů je jeho provoz téměř beznákladová, ale i to, že takový způsob chlazení je výrazně zdravější. Mnoha lidem totiž klimatizace způsobuje zdravotní problémy a proudící vzduch navíc víří prach v domě. Mnohdy se tak stane, že i lidé, kteří si ji dají namontovat, ji kvůli zdravotním potížím mají i během horkých dní vypnutou. Výrazně zdravější je stropní chlazení, při kterém se vzduch ochlazuje díky studené vodě proudící ve stropních panelech. Mnoha lidí však od takového řešení odrazuje vysoká vstupní investice i další provozní náklady na chlazení vody. Na stínění je nejlepší myslet už při stavbě. Venkovní žaluzie, které zabrání přehřívání našeho obydlí, se dokáží skrýt do pouzdra, které je ukotvené pod fasádou domu. V případě, že chceme žaluzie nainstalovat dodatečně, je toto pouzdro již viditelné. Problémem může být i přívod elektřiny, neboť ve většině případů se žaluzie ovládají elektricky. Pokud někdo staví dům a snaží se šetřit, nemusí si dát hned venkovní žaluzie namontovat. Stačí udělat předúpravu – nad oknem třeba namontovat krycí plech a po bocích vodící lišty. Fasáda následně tento plech překryje a vznikne prostor, do kterého se v budoucnu dají namontovat žaluzie. I když ani taková předpříprava není zdarma, přece jen tímto způsobem dokážeme odsunout vyšší investici na později.

Síťka zadrží hmyz i alergeny

Stejně jako teplo dokáže domácí pohodu v létě znepříjemnit i hmyz. Pokud vám kolem ucha v noci bzučí komár, většinou můžete zapomenout na klidný spánek. I zde platí, že nejlepší je takové situaci předcházet a nenechat hmyz vniknout dovnitř. Protože mnoho lidí si nedokáže představit strávit noc při zavřeném okně, na řadu přicházejí především síťky proti hmyzu. Ty jsou již ve většině domů standardem. Málokdo však ví, že na trhu jsou i síťky s antialergickou úpravou.

Především na venkově kromě hmyzu trápí lidi i další problém – hlodavci. Ty hledají každou příležitost, jak se dostat do domu, kde dokáží napáchat nemalé škody. Řešením na tento problém je síť, která zabrání vniknutí hlodavcům hlavně přes sklepní okénka. Síťovina je z pevných hliníkových materiálů a rámy se dají vyrobit v různých barevných provedeních i tvarech. Problém není ani se zabezpečením netradičních oken, které často mívají obloukový či trojúhelníkový tvar.