fbpx

Bezpečnostní dveře nechrání jen před vloupáním, ale také proti požáru. Na co si dát při jejich výběru pozor? V první řadě je třeba zabránit mýtum a držet se faktů.

Prvním mýtem je tvrzení, že existují nepřekonatelné dveře. Není to tak. Při dostatečném čase a dobrém vybavení na jejich poškození se dají překonat každé. Pokud se však čas na jejich zdolání prodlužuje a potřebné nářadí je složitější (těžší, větší, hlučnější), jejich bezpečnost je vyšší. A přesně to – čas a potřebné nářadí – se testuje v certifikovaných zkušebnách, které podle výsledků testů přiznány dveřím nějaký stupeň certifikátu bezpečnosti.

Pravidla průběhu zkoušky jsou jasně stanovena. Podle způsobu napadení a času potřebného k překonání se pak dveře zařazují do bezpečnostních tříd. Bezpečnostní dveře, které prošly zkušebnou, mají certifikát potvrzující jejich zařazení do bezpečnostní třídy, přičemž jednotka je nejnižší, tedy nejméně bezpečná. Dveře se však nezkoušejí pouze na pasivní bezpečnost, ale i na protipožární. Když jsou certifikovány jako protipožární, ale ne bezpečnostní, byly testovány pouze na protipožární odolnost. Částečným mýtem je i tvrzení, že čím více jistících bodů dveře mají, tím více je soukromí chráněno. Ve skutečnosti i při vysokém počtu jistících bodů dveře nemusejí odolat tlaku z důvodu, že ho nevydrží rám. Mít dostatečný počet jistících bodů je důležité, ale zároveň třeba, aby dveře měly i dostatečně odolnou konstrukci. Ta je prvořadá při certifikovaní jejich bezpečnosti a stanovení bezpečnostní třídy. Pro běžnou domácnost se doporučují dveře třetí bezpečnostní třídy. Mají jedenáct plus dva jistící body, odolnou konstrukci, ochrání před ohněm, ale i hlukem či zápachem ze společných prostor. Dveře v této bezpečnostní kategorii v zpevněných bodech odolají tlaku, nárazu tělesem i ručnímu pokusu o vloupání s použitím nářadí jako šroubováky, dřevěné a plastové klíny, kleště, hasák či páčidlo.

Nakonec zůstal mýtus o nekonečné životnosti dveří. Kdo prodává produkt a tvrdí, že vydrží navěky, buď neví, co říká, nebo zavádí, protože vše se časem opotřebovává. Jak dlouho tedy vydrží bezpečnostní protipožární dveře? Je to investice na pár let nebo desetiletí? „To závisí na kvalitě jejich výroby, použitých materiálů, konstrukčních řešení, ale také na tom, kde jsou dveře umístěny, jak často se používají a zda jejich kontroluje odborná firma. Pravidelný servis prodlužuje životnost dveří a udržuje jejich bezpečnost, neboť v rámci něj mohou odstranit případné poškození, nastavit 3D panty a další věci, které vznikají při jejich používání. Servis, zda výměna maličkosti jsou vždy výhodnější než koupě nových dveří. Samozřejmě, pokud jsou dveře poškozené, zastaralé nebo nesou známky viditelného opotřebení, je třeba je vyměnit.