fbpx

Pokud se řekne čerpadlo, většině z nás napadne s největší pravděpodobností jako první kalové čerpadlo využívány pro odčerpávání znečištěné vody, případně čerpadlo čerpající vodu ze studny.

Využití čerpadel v moderních domácnostech je však podstatně univerzálnější. V tomto článku se zaměřujeme na možnosti využití různých druhů čerpadel v rodinných domech. Ponorná kalová čerpadla nejen na odstraňování následků povodní Hlavní funkcí kalových čerpadel je odsávat znečištěnou vodu iv těch nejnáročnějších podmínkách. Typickým příkladem jejich využití jsou zatopené domy, sklepy či garáže po povodních, ale i odsávání vody ze stavebních jam. V takové vodě se nachází bláto, úlomky z dřev a jiné pevné částice, které výkonné kalová čerpadla dokáží spolu s vodou efektivně odčerpat. V závislosti na modelu čerpadla lze odsávat částečky o velikosti až několika centimetrů. V rodinném domě si své uplatnění kalové čerpadlo nachází například na odčerpávání vody ze zahradního jezírka. Voda z jezírka je špinavější jako například voda z bazénu, proto se nedoporučují ponorná čerpadla s plochým odsáváním, ale právě kalová čerpadla, kterým nevadí ani drobné kamínky. Některé modely kalových čerpadel dokáží pracovat v manuálním i automatickém módu. V manuálním módu pracuje ponorné kalové čerpadlo nepřetržitě, dokud nedosáhne minimální výši zbytkové vody. Automatický režim spíná odsávání při dosažení stanovené hladiny vody.


Ponorné čerpadlo s plošným odsáváním je pro dům ideálním partnerem

Všestrannější využití v rodinném domě, v porovnání s kalovými čerpadly, mají čerpadla s plošným odsáváním na čistou nebo mírně znečištěnou vodu. Situaci, že vás nebo sousedy pod vámi, v případě, že bydlíte v bytovém domě, vytopila zkažená pračka, prasklé potrubí v koupelně či spodní voda, zná pravděpodobně nejeden z vás. Právě na odsávání vody z vytopené koupelny, prádelny či sklepy se čerpadla s plošným odsáváním hodí naprosto ideálně. Stejně tak na odčerpávání vody z bazénů a z příkopů. Kvalitní čerpadla s plošným odsáváním dokáží odsát vodu skutečně téměř do sucha, některé až do jednoho milimetru výšky zbytkové vody v závislosti na nastavení hladinového senzoru.
Vlastní vodárna díky zahradním povrchovým čerpadlům

Na rozdíl od ponorného čerpadla, povrchová čerpadla pracují mimo vodní hladiny. Vodu nasávají prostřednictvím sací hadice a dále ji rozvádějí podle potřeby k zavlažovacím zařízením nebo přímo do domu, kde zásobují užitkovou vodou pračku či WC. Díky tomu je možné si v domě udělat vlastní vodárna a pomocí čerpadla využívat vodu z alternativních zdrojů, jako například z dešťových kádí či cisteren. Kromě ekonomického efektu, má využívání odchycené dešťové vody pro zahradu i ekologický. Nemine pitnou vodu a poléváme zahradu měkkou dešťovou vodou plnou užitečných živin. Dalším důkazem univerzálnosti povrchových čerpadel pro dům i zahradu je možnost jejich zapojení s vysokotlakým čističem. Dosáhnete tak dvojitý efekt v efektivitě. Vysokotlaké čističe spotřebují při nesrovnatelně větším tlaku několikrát méně vody jako zahradní hadice. Pokud k tomu přidáme užitkovou vodu z alternativního zdroje, můžeme bez jakéhokoli pocitu viny prohlásit, že se chováme ekologicky i během mytí auta, při čištění terasy či chodníku před domem.