V předchozí části článku jsme si řekli něco o materiálech, které umí při stavbě velmi dobře s úsporou nahradit klasický beton.

Dřevo

Tento materiál, je asi všem velmi dobře známý a možná nejeden z vás i v takové stavbě vyrůstal. Dřevnická mají své kouzlo i efekt. Dnes je využíváno dřevo zejména pro své dobré izolační vlastnosti, dlouhou životnost. Je ekologické a v správně řízených lesích je také velmi dobře obnovitelným zdrojem.

Hlína

Co je přirozenější než hlína pod nohama? Může se vám to zdát přitažené za vlasy, ale ve skutečnosti je to velmi efektní materiál, který dokáže vytvořit obydlí, konkurenčně schopné všednímu luxusu betonových staveb. Konec konců je to technologie, která se používá od vzniku civilizace a po mnoho let sloužila až dodnes. Velmi dobrým příkladem využití tohoto materiálu je projekt společnosti v Sydney, Luigi Rosselli Architects, která byla požádána, aby vytvořila bydlení pro sezónní pracovníky, kteří měli na starosti stádo dobytka v této oblasti. Hliněné domy jim zajistili příjemnou izolaci od pálivých slunečních paprsků. Kromě toho, byste možná na první pohled ani nepřišli na to, že je hlavní složkou tohoto komplexu jíl.

Konopný beton

Ani to není žádný výmysl. Konopný beton je materiál, který se vyrábí z dřevitých vláken rostlin konopí. Ty jsou vázány s vápnem tak, aby vytvořily konkrétní stavební prvky, tvary a dílce. Je to zdravé a cenově přijatelné řešení mnohých nízko energetických staveb. Bloky z tohoto materiálu jsou velmi lehké, což znamená také snížení spotřeby energie na přepravu stavebního materiálu. Kromě toho podobně jako bambus, který jsme si vzpomínali minule, je konopí také velmi rychle rostoucí, obnovitelný zdroj.

Recyklovaný plast

Namísto těžby a frézování nových komponentů, výzkumníci přišli i na to, jak pomocí plastu nahradit hlavní stavební materiál, beton. Recyklace plastů a odpadků nabírá v současné době velký význam as využitím nejmodernějších technologií se používá i při stavbě. Jedním z prvotních projektů bylo postavení vesnice z PET lahví. Na rozloze 300 tisíc metrů čtverečních se v Panamě stavěla oblast čistě z tohoto materiálu. Můžete se přesvědčit, že i takový dům je nakonec k nerozeznání od těch běžných.

Podhoubí

Šílený a futuristický design si můžete zajistit i díky myceliu. V přírodě je to shluk propletených vláken, charakteristických zejména pro houby a některé plísně. V případě, že se tento materiál upraví, stlačí do určitých forem a tvarů a nechá se delší dobu vysušit, slouží k vytvoření pevných stěn.

Ekologické myšlení bychom neměli podceňovat a na začátek by stačilo, poctivé třídění odpadu, který produkujeme.