Beton je materiál, který již po mnoho let drží naše města a země doslova pohromadě. Je to prostě všudypřítomný stavební materiál, jehož velký význam je samozřejmě nepopiratelný. No možná jste už někdy slyšeli o jeho špinavém tajemství výroby, při kterém se uvolňuje každý rok do naší atmosféry oxid uhličitý, což má samozřejmě velký vliv na změnu klimatu.

V současnosti již známe několik stavebních materiálů, které se pomalu dostávají do popředí a začínají jakoby spolupracovat s přírodou. Jsou ekologické a nabízejí alternativy k zmiňovanému betonu a mají mnohem nižší dopad na životní prostředí.

Balíková sláma

Než si začnete myslet, že jde o nějaký moderní trend v recyklaci a speciálním zpracování tohoto materiálu, musíme vás ujistit, že tomu tak není. Již v minulosti byla sláma součástí nejednoho domu a používala se na omítkách a v celkové stavbě, jako pevná složka, která spojovala tehdejší hlínu. Můžeme tedy říci, že sloužila jako síťka. Dnes se sláma jako stavební materiál přiznává. Neskrývá se za žádnou vrstvu a opravdu efektním způsobem vytváří ojedinělý design konkrétního domu. Kromě toho má výborné izolační vlastnosti kterémkoliv počasí. O tom, že je cenově maximálně dostupná nemusíme ani mluvit.

Zelená dlažba

Už samotný název vám může naznačovat, že jde o způsob, kterým se betonové podlahy, chodníky a jiné příjezdové cesty a komunikace upravují tak, aby plnily několik základních funkcí. Určitě jste si už takové úpravy v mnoha městech všimli. Je to jakási dlažba, jejíž základ je z betonu. Má konkrétní vzor, ​​který se vyplňuje speciální zeminou nebo jiným materiálem tak, aby v ní mohla růst zeleň a tráva. Hlavní výhodou je snížení spotřeby betonu a velmi dobrá absorpce dešťové vody. Je to unikátní kombinace dvou různých materiálů, které v konečném důsledku spolu efektně harmonizují.

Bambus

Bambus jako stavební materiál je stále trendy. Pro některé představuje surovinu, která se vyskytuje pouze v určitých oblastech, a proto má jakýsi lokální charakter. Používaný je již několik tisíciletí ao jeho kvalitě máme asi všichni nějaké ty informace. Co ale dělá bambus takovým slibným stavebním materiálem i pro dnešní moderní stavby, je jeho kombinace pevnosti v tahu, opravdu nízká hmotnost a rychle se rozvíjející povaha obnovitelného zdroje. Nejčastěji se používá jako rámová konstrukce budov a přístřešků. Je vhodný i jako alternativa některých částí betonu. Pro svou nízkou hmotnost se dá použít i na stavby v obzvláště těžko dostupných místech, nebo na přestavbu domu po havárii, kterou mohlo způsobit počasí. Také je cenově dostupnější, takže se těší velké oblibě ve více zemích.

Novodobých materiálů, které zažívají rozmach v oblasti stavebnictví je opravdu hodně, proto si o zbývajících, jako je recyklovaný plast, dřevo, podhoubí a konopný beton řekneme více v druhé části.