fbpx

Začínáte pracovat na schodech ve svém novém domě nebo pouze předěláváte ty staré? Ať už jde o zcela nové schodiště, nebo se mění pouze obklady na schody, dejte se na tuto práci s jistotou. Mohou vám při ní pomoci naše tipy, díky kterým se dozvíte, jaký materiál je ten nejvhodnější, co se do domácnosti hodí a co je trendové. Postavte spolu s námi schodiště, které vydrží a dá vašemu obydlí tu správnou vizáž.

Dřevo je sázka na jistotu

 Chcete, aby vaše schody vydržely co nejdéle a zároveň aby ​​byly stylové a vytvořili tu správnou atmosféru domu? V takovém případě jsou dřevěné schody to pravé ořechové pro vás. Proč právě dřevo? Jednoduše se v domácnosti instaluje, je snadné a svou krásnou kresbou přidává interiéru na eleganci. Poskytuje vám možnost dosáhnout design podle vašich přání, ať už chcete, aby byl váš interiér moderní nebo rustikální. Dřevo také vypadá dobře v kombinaci s kontrastními materiály, například s chromovanou ocelí, kovem nebo sklem.

Jaký materiál je ten pravý?

Neobyčejný pozor při výběru schodů domovu si třeba dát už při výběru materiálu. V první řadě musíte vědět, jakému materiálu je třeba vyhnout se. Existuje skupina měkkého a tvrdého dřeva. Mezi měkké se řadí například smrky, vrby, kaštany, jedle, borovice, lípy nebo břízy a jsou to typy dřeva, které by se na dřevěné schody neměly používat. Je to zapříčiněno odolností materiálů vůči zátěži, která je v zmíněných případech velmi nízká. Pokud chcete, aby vaše schody a obklady na nich toho snesly hodně a sloužily dlouho, sáhněte po dřevě z dubu, ořechu, jasanu, akátu, habru, jabloně, třešně nebo javoru. Největší tvrdost vám zaručí exotické dřeviny jako eben či bambus.  

Pozor na to, kam se schody!

Nejen vhodný materiál je podstatnou věcí, na kterou byste při výstavbě schodiště měli myslet, ale v první řadě na to, kam je ve své domácnosti umístíte. Mějte to na paměti, ať už děláte rekonstrukci nebo novostavbu. Toto rozhodnutí není třeba brát na lehkou váhu, pokud začnete stavět na nevhodném místě, je už pozdě na změnu. Postavte schodiště tak, aby bylo pro vás a vaši rodinu co nejpraktičtější. Sami nejlépe víte, jak máte domácnost rozvrženou, kde se, co nachází a kde v domě dochází nebo bude docházet k největší provozu. Schody by měly být na místě, kde vám nebudou překážet v pohybu a zároveň tam, odkud se co nejrychleji dostanete do kterékoliv pokoje v domě. I takový detail, jako je pozice schodiště, může mít na chod vaší domácnosti silný vliv.


Samonosné schody jsou dnes v kurzu

 Zapomeňte na hrubé, pevné schody, které pouze zbytečně zabírají cenný prostor, který můžete využít na něco jiného. Moderní schodiště jsou stavěna tak, aby šetřily materiál a minimálním zabírání místa v domě rozšiřují a zvětšují váš interiér. Proto dnes letí právě samonosné schody, na kterých výstavbu není nutná žádná podpůrná konstrukce. Samonosné schody jsou stále více používány v interiéru kvůli jejich jednoduchosti výroby a instalace, ale i díky praktičnosti a také možnosti snadno je upravovat v průběhu stavby. Pokud si zvolíte právě samonosné schody do domácnosti, získáte díky nim další obrovskou výhodu, a to možnost popustit uzdu své kreativitě a dát jim tvar, jaký se vám jen bude líbit – fantazii se meze nekladou.