fbpx

Při výběru oplocení třeba zohlednit několik faktorů – bezpečnost, životnost, terénní podmínky, vizuální stránku oplocení apod.

Čtyřhranné pletené pletivo

Jde o klasické a ekonomicky nejvýhodnější řešení, které se dokáže přizpůsobit terénním nerovnostem. Standardem jsou pletiva vyrobena z pozinkovaného drátu s poplastovanou úpravou. Jejich nevýhodou je nižší pevnost v porovnání s ostatními typy oplocení. Standardně se poplastované pletiva vyrábějí z drátu s minimálním průměrem 1,6 mm, přičemž s plastem je průměr takového pletiva 2,4 mm. Při poplastovaných pletivech se doporučuje zvážit koupi velmi levných výrobků – pod plastem může být totiž příliš tenký drát, případně nemají rezistenci proti UV záření, v důsledku čehož plast po čase vybledne a začne z drátu opadávat. Novinkou jsou pletiva vyráběny z drátu ze speciální slitiny zinku a hliníku, které jsou pevnější a odolnější proti deformacím, jejich životnost se pohybuje okolo 30 let. S touto novou úpravou v zelené barvě se odstraňuje nevýhoda pozinkovaných pletiv (kratší životnost) a běžných poplastovaných pletiv (nižší pevnost). Pro tento typ oplocení se doporučují sloupky kruhového průřezu s průměrem 48 mm. Doporučená osová vzdálenost sloupků je 2,5 až 3 m.

Svařované pletiva v rolích

Tento typ pletiv je vhodný na rovinatý nebo mírně šikmý terén, při větších sklonech terénu se dělají odskoky. Pro svařovaná pletiva není zapotřebí šponovací drát, protože toto pletivo je samonosné. Svařované pletiva jsou vyrobena z pozinkovaného drátu a opatřené vysokým součinitelem PVC vrstvou. U kvalitních výrobců se standardně poskytuje záruka minimálně 10 let na povrchovou úpravu. Je třeba si však dát pozor, protože někteří výrobci dávají záruku 10 let pouze na životnost pletiva. Při výběru pletiva a porovnávání typově stejných výrobků od více výrobců se doporučuje zjistit průměr drátu, který je ukryt pod plastovou vrstvou, protože čím má drát hrubší průměr, tím pevnější a odolnější bude oplocení a delší bude i jeho životnost. K tomuto typu pletiv se používají sloupky částečně kruhového průřezu s montážním nosem, na který se pletivo přichytává drátků. Standardní průměr sloupků je 50 mm. Doporučená osová vzdálenost sloupků je 2,5 m.

Plotové panely

Robustní design, tuhost a variabilita je předurčují k použití při rezidenčních oplocení rodinných domů, firem, průmyslových areálů, škol a podobně. Oplocení je vhodné do rovinatého i šikmého terénu. Plotové panely mohou být vyrobeny s úpravou v žárovém zinku nebo z pozinkovaného drátu, následně je celý panel poplastovaný vysokým součinitelem polyesterovou (PVC) vrstvou. V současnosti se používají panely ekonomické verze oplocení s drátem 4,0 mm nebo pevnější verze se vyrábí s drátem 5,0 mm. Velikost oka bývá standardně 50 × 200 mm. Panely jsou vyztuženy zpevňovacími prolisy – čím je počet prolisů na panelu větší, tím je oplocení proti deformačním atakům odolnější. Většina výrobců panelů dodává na trh kompletní systém oplocení s určenými sloupky a přichytáváními úchyty, takže montáž kompletního oplocení bývá většinou jednoduchá. Sloupky k panelům se vyrábějí v různých tvarech a rozměrech, při ekonomické verzi oplocení to bývají sloupky s montážním nosem a průměrem minimálně 50 mm. Pokud je důležitý celkový vzhled oplocení, používají se speciální tvarované sloupky s moderním designem.

Betonové panely

 V současnosti je při stavbě drátěných oplocení trendem používání betonových panelů pod pletiva jako náhrada betonového zídky. Výhodou betonových panelů je, že jejich netřeba betonovat po celé délce, ale připevňují se pouze úchyty ke sloupkům a částečně se přibetonuju k betonové patce sloupku, tj. odpadá množství práce potřebné k výkopu základového zídky a přípravu betonu.