fbpx

Kde si koupíte nebo postavíte svůj dům, kde se rozhodnete žít, má významný vliv na životní styl a vaše finance v budoucnosti. Výběr pozemku by neměl být nepromyšlený, jde o důležité rozhodnutí, protože získat pozemek, který nebude předražený a bude vyhovovat všem potřebným kritériím, je namáhavé. Rozhodnutí o koupi nebo stavbě nového domu je často podmíněno právě nedostatky ve vašem současném domově. Vybudování toho nového nabízí možnost na změnu. Maximalizujte ji důkladnou analýzou ze všech hledisek.

Poloha

V současnosti se vám daná lokalita pozemku možná líbí, ale bude to tak i o několik let? Pokud se tedy plánujete zaměřit na konkrétní předměstskou oblast nebo obec, určitě se zajímejte o jejich územní plán. Pokud se v současnosti nachází pozemek v klidné lokalitě, ujistěte se, zda ho o několik let nenahradí hluk aut z nově vystavěný blízké dálnice nebo zda vaším novým sousedem nebude průmyslová zóna. Ne každý pozemek je vhodný na stavbu rodinného domu. Na katastrálním nebo stavebním úřadě mají projektovou dokumentaci všech katastrálních území v dané lokalitě. Zjistěte, jaké jsou na pozemku omezení a za jakých podmínek lze na něm stavět. Mnoho pozemků může mít určité regulativy, tedy omezení, za jakých podmínek lze stavět – třeba se přesvědčit, zda není na pozemku omezení na umístění stavby, povolena pouze určitá podlažnost nebo poměr zastavěné plochy k ploše zeleně. Pozemek se může nacházet iv ochranném pásmu energetických rozvodů, v tom případě byste nemuseli dostat územní rozhodnutí, se kterým souvisí i stavební povolení. Žádný pozemek určený k osobní stavbu domu nemůže být postaven ani na území určeném pro státní výstavbu, což zahrnuje dálnice, elektrárny nebo může jít o oblast poddolované po hornické činnosti.

V úvahu berte i rodinné vazby a spojitost svého životního stylu s lokalitou. Preferujete bydlení na samotě nebo vám nepřekáží hluk města? Ujasněte si všechny výhody a nevýhody, případně můžete kombinovat tyto dvě kritéria a zaměřit se na okrajovou část města. Na lokalitu pozemku se dívejte i z hlediska vzdálenosti od pracoviště, školy, zájmových aktivit či zdravotnických nebo jiných služeb. Zjistěte si také, jak daleko se nachází nejbližší autobusová zastávka. V neposlední řadě je velmi důležité dbát na lokalitu z hlediska svažitosti pozemku, vzdálenosti od vodních toků či komunikací a na orientaci na světové strany.

Dostupnost inženýrských sítí

 Nachází se v blízkosti pozemku přípojka na elektřinu, vodu, plyn, kanalizaci nebo telekomunikační sítě? Pokud ano, většinou se tím zvyšuje cena pozemku, ale pokud se v obci provádějí takové změny, uskutečňují se hromadně. Chybějící inženýrské sítě vás však od koupě pozemku nemusí odradit – plyn je možné nahradit jiným zdrojem, kanalizaci je možné vyřešit čističkou odpadních vod, na kterou je však třeba schválení, a nepřítomnost vodovodu se dá vyřešit studnou. Problém však nastává, pokud pozemku chybí možnost připojení na elektrické sítě.

Z pohledu práva

 Výběr pozemku je třeba komunikovat nejen s architektem, ale také s právníkem, protože parcela musí být právně v pořádku. To znamená, že mezi vlastníky musí být ukončeno dědické řízení a jen prodávající je jeho výlučným vlastníkem. Zajímejte se také o to, kdy budete moci využít celý pozemek, zda není na něm břemeno v podobě záruky u úvěru a podobně.