fbpx

Zahrádkaření se neobejde bez kvalitní zahradní techniky. Pokud se díky důkladné péči těšíte na svém pozemku z nádherného trávníku, pozornost a důslednou údržbu si zaslouží i technika, ať už vlastníte sekačku nebo je vám pohodlnější sekání s křovinořezem. Toto téma se nám hodí na web z důvodu že často píšeme o zahradě, ale k zahradě patří také tráva.

Dnes se budeme věnovat údržbě populárních benzínových sekaček.

Benzínové sekačky mají své plusy i mínusy

Benzínové sekačky mají oproti elektrickým hned několik výrazných výhod. Díky svému výkonu si poradí i s vyšší a hustší trávou, můžete sekat i v oblastech bez přímého přístupu k zástrčce a během sečení vám nepřekáží přívodní kabel.

K negativům však patří vyšší náročnost na údržbu a v případě, že dojde k problému, servis bývá finančně nákladný. Pokud se však chcete poruchám vyhnout, přečtěte si, jak se třeba o benzínovou sekačku starat a na co byste si měli dát pozor.

Ačkoli nebezpečí úrazu při údržbě benzínových sekaček není tak velké jako u elektrických, doporučujeme před každým zásahem do sekačky vytáhnout koncovku zapalovací svíčky, aby nedošlo k samovolnému nastartování motoru. Pamatujte, že zdraví je vždy na prvním místě.

Čistěte po každém sečení

Používáním se z některých částí sekačky může sloupnout barva, a ty jsou pak náchylné na korozi. Části uschlé trávy mohou zároveň znepříjemnit používání při následující jednou, proto doporučujeme sekačku po každém sekání vyčistit od hrubých nečistot.

Sběrný koš můžete vypláchnout vodou a zaměřte se i na pohyblivé části sekačky – například okolí kol. Pokud je to možné, klouby pravidelně promazávejte.

Bruste žací nože

Některé typy benzinových sekaček sekají lanky, avšak u větší části se o sekání trávy starají právě žací nože. Ty se nárazy o kamínky, hlínu, ale i samotnou trávu časem se tupí. Může se to projevit tak, že sekačka si neporadí s hrubší trávou nebo stébla nejsou dobře prořezány, ale jen ohnuté. Žací nůž bývá obvykle upevněn jedním šroubem uprostřed nebo více šrouby, které musíte vymontovat.

Nůž si buď můžete dát nabrousit nebo tak udělejte sami. Před namontováním byste se měli ujistit, že je dobře vyvážený. V opačném případě by v místě uchycení nože mohly vznikat nechtěné vibrace. Přes díru šrouby, kterou je běžně nůž připevněný k sekačce, provlékněte hřebík. Pokud je dobře vyvážený, měl by držet v rovnovážné poloze. V případě, že se nakloní na některou stranu, třeba z ní zbrousit trochu materiálu, tak aby se těžiště nože nacházelo v hřebíku.

Výměna oleje a vzduchového filtru

Podobně jako motorové vozidlo, i sekačka vyžaduje pro správný chod pravidelné výměny náplní. Motorový olej se doporučuje vyměnit jednou za kalendářní rok. Ideální je tak učinit ještě předtím, než sekačku uschováte na zimu. Starý olej během dlouhé doby nepoužívání, ale i přirozeným stárnutím, mění své chemické vlastnosti – zejména viskozitu a může se spolu s nečistotami usazovat uvnitř systému.

Podle konkrétního modelu sekačky můžete starý olej buď odsát čerpadlem nebo uvolnit vypouštěcí šroub a starý olej vylít do nádoby. V manuálu od sekačky by měly být podrobné informace nejen o tom, jak přesně při výměně postupovat a kde výpustný šroub najdete, ale i jaký olej třeba dolít.

Neméně důležitá je i výměna vzduchových filtrů. V drtivé většině modelů sekaček najdeme tradiční lamelové papírové filtry, které mají za úkol zachycovat nečistoty ze vzduchu, aby nebyly nasáty do motoru. Každá sekačka se pohybuje v prašném prostředí plném nečistot, což se odráží i na stavu filtrů. V případě, že jsou zanesené, vzduch těžší proudí do motoru a nedostatek vzduchu může zapříčinit nižší efektivitu spalování.

Stav filtrů proto doporučujeme kontrolovat každý den, který sekačku používáte. Zanesené filtry stačí od nečistot vyklepat. Po čase ale filtr změní barvu na šedou až tmavě šedou, což znamená, že je příliš zanesen mikroskopickými částicemi a jeho filtrační vlastnosti jsou značně oslabené. V takovém případě byste ho měli vyměnit za nový.