fbpx

V naší zahradní chatce občas zvyknou přenocovat přes víkend. Ložnici máme v obytném podkroví. Jedné noci na podzim mě vystrašilo šustění a škrábání za šikminou střechy. Nejprve jsem si myslela, že někdo leze po střeše, ale ráno jsem žádné stopy kolem chaty ani na plechové střeše neviděla. Tak mě napadlo, že to mohl být nějaký noční pták. Až soused mě „uklidnil“ poznámkou, že se mi možná ve střeše usadili kuny. Nevím, co dělat, v noci se v podkroví bojím spát. Zuzana, Praha

Kvalitně provedena střecha je základ

Riziko napadení škůdci či hlodavci je pouze při špatně realizovaných střechách, hlavně v detailech. K zajištění střechy je nutné, aby byla konstrukce uzavřena bez odhalených izolací a nechráněných otvorů v obvodových konstrukcích, ve větracích štěrbinách je třeba umístit k tomu určené síťky nebo mřížky. Výsledkem kuních návštěv jsou poškozené elektrické vedení, hadice, izolace střech, ale i příslušenství k solárním kolektorem a satelitním anténám. Neméně starostí a škod nadělají však ve střeše rodinného domu na izolacích a podstřešních fóliích.

Jak se kuny zbavit

V chráněném období lze kunu elektronicky vypudit. V praxi to znamená použít ultrazvukový odpuzovač kun se senzorem. Další možností je odchyt kuny do velkých živolovných pastí připomínajících klece, tzv. sklopců. Méně účinné je posypat místa silně aromatickým pepřem, které prý kuny nesnášejí. Účinnějším způsobem, jak se ochránit před vetřelcem, je elektrická ochrana vysokonapěťovým kabelem s 8 300 V (1 W). Kdo měl zkušenosti s Kunou, ví, že se kuna neustále vrací, proto musí být ochrana domu v nepřetržitém provozu.

Pokud si kuny ve střešní izolaci z minerální vlny vytvářejí chodníčky, je třeba zavolat deratizéra. Jinak vzniknou mezery mezi izolací a krokvemi, které následně vytvoří tepelné mosty. Otvory také mohou propustit do střechy vlhkost a po pár letech izolace postupně ztrácí své vlastnosti. Proto je nutné včas provést opravy – odstranit vnitřní kryt, sádrokarton a fólii, tepelnou izolaci vyměnit a zajistit znovu vzduchotěsnost.