Vést domácnost je trochu jiná káva než vést dřevěného kačera na provázku. V domácnosti to chce mít pořádek a jasně určená pravidla. Pak vše funguje, jak má. I v oblastí financí. Zde je pár tipů, jak šetřit a zároveň nestrádal na kvalitativní úrovni běžného života.

Jezte abyste žili, ne naopak

Měsíčně utratí čtyřčlenná domácnost na stravu tisíce korun. Samozřejmě, bez jídla to nejde. Naše rada zní: nalaďte se na kvalitu, pizza nemusí být vytažena z mrazáku, dá se přece udělat klidně i doma, čerstvá a ze surovin, jejichž původ znáte. Nebo maso, není lepší dopřát si třeba jednou týdně opravdu kvalitní porci hovězího či vepřového, než jíst celý týden různé mleté ​​napodobeniny z kdoví čeho? Vařte pestře a jednoduše, z lokálních surovin. Je to nejen moderní, ale má to i svůj smysl.

Auto je nikdy nekončící investicí

Pokud si jednou koupíte automobil, budete do něj sypat peníze už stále. Na druhé straně vám mnohokrát ušetří spousty času a starostí. Mít či nemít auto, to je skutečně hamletovská otázka. Pokud bydlíte ve městě, hodně toho oběhnete i pěšky nebo na kole. Minimálně běžné nákupy, návštěvu pošty, úřadů a podobně. A během odpolední dopravní špičky je kolo určitě obratnější než auto. Navíc vás nestojí nic na pohonných hmotách. Ve skandinávských zemích považují dopravu bicyklem do vzdálenosti 15 km za efektivnější než dopravu autem. Pokud byste auto přece jen potřebovali, je možné si ho půjčit. Za relativně přijatelný poplatek budete používat auto pouze tehdy, když ho budete opravdu potřebovat. A nemusíte se starat o servis, STK či placení pojistného.

Jak zacházet s penězi?

Žít na dluh je možno moderní a do jisté míry trendové, ale je to i pohodlné? Asi nikoho by nebavilo žít s pocitem, že musí splatit XY úvěrů. Pokud si chcete půjčit peníze, dobře zvažte účel, na který je plánujete použít. Lepší, než na dluh je žít podle možností. Možná nepůjdete na tři dovolené ročně, ale budete usínat s klidnější myslí. A to není málo. Šetřit v domácnosti můžete i tím, že se nebudete zbytečně zadlužovat.

Na závěr

Článek nemá ambici být univerzálně platným ani konkurovat objevení Ameriky. Jeho úkolem je spíše podnítit k zamyšlení, diskusi a přehodnocení životní situace.