fbpx

Otevřete víko pračky a oko vám okamžitě padne na zanesený zásobník na prací prostředky. Vyberete filtr, a první, co spatříte, je odpudivý nános nečistot. Máte před sebou klasický příklad, jak nemá vypadat péče o pračku. Pokud pračka není vaše, možná nad tím pokrčíte rameny. Pokud jste ale jejím majitelem, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Pokud se totiž budete o svou pračku pravidelně starat, vrátí se vám vynaložená péči v podobě mnohem delší životnosti spotřebiče. Pravidelná údržba navíc nevyžaduje příliš mnoho práce. Stačí si jednou za 2–3 měsíce najít půl hodinu času na větší údržbu a jinak při každém praní dodržovat určité zásady.

Myjte zásobník na prášek

Pravidelně myjte nálevku na prací prostředky umístěnou v pračce. Ať už používáte prášky nebo tekuté prací prostředky, oba se usazují na stěnách nádobky, protože při praní nedojde k naprosto dokonalému vymytí. Na zbytcích prášků či tekutin se pak mohou dokonce i tvořit plísně a trychtýř může zapáchat, což svědčí o opravdu extrémním zanedbání péče. Vezměte proto hadřík nebo houbičku a teplou vodou s kapkou dezinfekčního mycího prostředku a nádobku a její okolí pečlivě omyjte.

Vyčistěte pravidelně filtr

Důležitým krokem je pravidelná očista filtru. Většina typu praček má filtr umístěný na přední straně pračky pod bubnem a vyjmout ho není problém. Když je zanesený, hrozí nebezpečí, že ucpe odtokovou hadici. Proto odstraňte usazeniny na něm a opláchněte ho teplou vodou s přídavkem čisticích prostředků.

3 zásady správného praní

Před praním nezapomínejte vybrat z kapes všechny drobnosti, které by mohly poškodit pračku. Zapadlý kovový předmět dokáže nadělat hotovou paseku. 
Kupujte si jen kvalitní prací prostředky. Levné prášky mohou produkovat velké množství nerozpustných usazenin. Ty mohou v pračce plesnivět a tím také snižovat životnost jednotlivých dílů. Jakmile dopere, nechte pračku pootevřenou, aby prostor se provzdušnil. Tím snížíte zápach z vlhkosti a případnou tvorbu plísní v pračce.

Bojujte proti vodnímu kameni

Sledujte míru usazování vodního kamene a snažte se mu zabránit. Výhodou jsou v tomto směru pračky vybavené keramickým topným tělesem, protože na něm se usazeniny z vodního kamene neobjevují. Pokud ale víte, že z vašeho kohoutku teče tvrdá voda, nezbude vám, jak začít proti vodnímu kameni bojovat. Řekneme si, jakým způsobem.

Pryč s vápenatými usazeninami

Přidávejte do praní pravidelně prostředky určené na změkčování vody. Některé prací prostředky již změkčovače vody přímo obsahují. Proto se při nákupu v drogerii přesvědčte, jak je na tom se složením váš oblíbený prací prostředek. Pokud neobsahuje změkčovací přísady, dokupte jejich zvlášť. Jinou možností je také umístit speciální zařízení přímo na přívodní hadici k pračce. Pořiďte si také odvápňovací roztok a jednou za dva měsíce s jeho pomocí usazeniny odstraňujte.