fbpx

Příjemného vnitřního prostředí v podkroví v létě se dá dosáhnout i bez použití klimatizace. Klíčovým je samotný návrh podkroví. O teplotě pod střechou zásadně rozhoduje skladba střešního pláště včetně izolace. Správné naddimenzování tepelné izolace dokáže účinně zabránit přehřívání místností v podkroví. Důležitá je i orientace místností, počet a velikost oken.

Odborníci doporučují navrhovat v podkroví velké otevřené prostory. Místnost bude mít nejen dostatek vzduchu, ale bude také působit prostornější. Často děláme chybu, že uzavíráme podkroví na úrovni podhledu. Pokud místnost otevřeme do krovu, získá mnohem lepší geometrii, je tam více čerstvého vzduchu a lépe můžeme řídit vnitřní mikroklima. Regulovat teplotu ve správně navrženém a zhotoveném podkroví je možné dvěma způsoby: klimatizací nebo použitím vnějších stínících prvků. Která volba je ta správná?

Nejrychlejší cesta ke chladu

Klimatizace je nejrychlejší cestou k chladnějšímu vnitřnímu prostředí. Umožňuje libovolné nastavení teploty podle preferencí majitele. Vzduch v interiéru bude mít vždy takovou teplotu, jaká majitelům vyhovuje. Nicméně lékaři upozorňují, že rozdíl teploty vnitřního a vnějšího prostředí by měla být maximálně 6 ° C. Jinak hrozí zdravotní problémy: nachlazení, zánět očních spojivek, ztuhlost svalů či bolesti hlavy. Podle odborníků je ideální rozdíl dokonce jen 3 ° C a kvůli vysoušení vzduchu se nedoporučuje klimatizaci používat více než 4 hodiny denně. Moderní filtrační systémy klimatizací dnes už dokáží odfiltrovat i prach, různé pachy, bakterie, roztoči, viry ale i alergeny jako pyl. Klíčová je však v tomto případě správná a pravidelná údržba. Bez dostatečného servisu se znečištěné filtry mohou právě naopak stát líhní bakterií. Jelikož klimatizace dokola filtruje tentýž vzduch, nelze zapomínat na pravidelné větrání ani při jejím využívání. Minimálně 3krát denně je třeba klimatizaci vypnout a interiér pořádně provětrat alespoň na 10 minut, aby se do místností dostal čerstvý vzduch.

Zabraňte přehřívání v předstihu

Před teplem v podkroví se dá chránit i bez klimatizace. Vnější stínění střešních oken je skvělou možností, jak zabránit nepříjemnému přehřívání domácnosti v létě. Zatažením vnější rolety se sice místnost nevychladí okamžitě na požadovanou teplotu. Z dlouhodobého hlediska však umožní snížit vnitřní teplotu až o 7 ° C. Je na zvážení, zda nejde o efektivnější řešení, jak v případě, že používáme klimatizaci podle doporučení lékařů s teplotním rozdílem mezi vnitřní a vnější teplotou 3 ° C. Venkovní roleta napomáhá udržovat zdravé vnitřní prostředí uvnitř tím, že zastaví sluneční paprsky ještě předtím, než se dostanou dovnitř. Užitečná je i v zimě, kdy sníží úniky energií až o 17 %. Kromě tepelného komfortu dokáže venkovní roleta pomoci i s kvalitním spánkem. Tomu nepochybně pomůže možnost úplného zatemnění, ale také regulace hluku z deště či krupobití, který dokáže zredukovat až o 3 dB.