fbpx

Orosená a navlhlá okna dokáží znepříjemnit bydlení. Nepodceňujte tento varovný signál a zakročte dříve, než bude pozdě. Jinak se můžete dočkat plísně na samotných oknech či stěnách.

V první řadě je třeba rozlišovat z jaké strany se vlhkost na oknech objevuje. Pokud z vnější, je vše ok – je to signál, že okno se správným způsobem ochlazuje. Pokud je „rosa“ uvnitř oken, jde pravděpodobně o jejich chybu. Okno může být prasklé nebo špatně utěsněné. Rosit se však může i rám oken. V takovém případě půjde s velkou pravděpodobností o chybu při montáži a špatně napojení okna na stěnu.

Naučte se správně větrat

Pokud zvládnete větrání, je docela pravděpodobné, že se dokážete zbavit i vlhkosti v místnosti. Větrat třeba v každém ročním období, pokaždé však trochu jinak. V létě a během veder je dobré vyvětrat brzy ráno nebo pozdě večer – jinak horký a vydýchaný vzduch z místnosti nedostanete. V zimě je třeba větrat pravidelně, ne méně než 3krát denně. A nárazově, v trvání 5-10 minut. Otevřít okno dokořán, ať se vzduch v místnosti kompletně vymění. Nemusíte se bát, stěny během nárazového větrání vychladnout nestihnou. Případně vypněte radiátor a otevřete okna na průvan. No ne více než na 5 minut.

Pomůže výměna rámů nebo celých oken

Problém, který se projevuje jako vlhnutí oken, může spočívat i v nekvalitních oknech. Jednak to mohou být špatně osazeny plastové, častěji však jde o stará okna, které to nejlepší už mají za sebou. Pokud jsou rámy oken v pořádku, stačí vyměnit skla. Pokud však třeba vyměnit rámy, určitě tak udělejte a nechte si osadit kompletně nová okna. Ideálně s dvojitým sklem a tepelnou fólií. Nejen že byste tak měli definitivně vyřešit problém s orosenými skly, ještě k tomu i ušetříte. Dvojitá skla totiž výborně eliminují unikající teplo.