Tak, jak disponuje člověk dokonalými povahovými vlastnostmi, které ho charakterizují a předurčují na konkrétní postavení ve společnosti, mají i výrobky na trhu své rysy. Jde o kvality, na základě, kterých si je pak samozřejmě i vybíráme. A jinak na tom nejsou ani elektrické spotřebiče do domácnosti, kde si mimo jiné všímáme jejich spotřebu.

Tomuto účelu slouží energetické štítky, které mnozí z nás ani neregistrují. V některých případech si ale nesprávným výběrem můžete z vaší peněženky vyhnat pořádný balík peněz, kterých, přiznejme si, není nikdy dost. Nejen proto, byste se měli konečně naučit číst energetické štítky, s čímž vám i my teď trochu pomůžeme.

Umíte si vybrat skutečně úsporné zařízení?

A +++, B, C, D, E, F, G, co znamenají tato písmena a jak se na ně při výběru pračky nebo sporáku soustřeďujete, můžete si vybrat skutečně úsporné zařízení a neplatit za tuto službu nic navíc?

Samozřejmě ano. Není však nic překvapující, že energeticky úspornější zařízení působí na první pohled mnohem dražší než jednodušší napodobeniny. Pro vás je však důležitější, jestli se vám taková investice opravdu vyplatí?

Zkuste si neplést tyto dva pojmy

Jedním z hlavních faktorů, pro který se označení spotřebičů energetickým štítkem považuje za nutné je energetická účinnost (úspornost). Při energetické účinnosti jde o efektivní využívání energetických zdrojů. To znamená, že váš spotřebič disponuje těmito výhodami tehdy, pokud ho plnohodnotně využíváte, ale s menší spotřebou energie. Tedy, jeden z prvních dobrých důvodů, proč byste si měli začít při koupi spotřebičů do domácnosti všímat energetické štítky.

Úspora energie je o snížení (ochraně) spotřeby energie a energetická účinnost je její užitečným výdajům, přičemž energetická účinnost nemusí nutně vést jen k úsporám energie.

No a při označování energetickým štítkem se hodnotí hlavně energetická účinnost konkrétních spotřebičů, na jejímž základě dochází zase k úspoře energie.

Jak se vyznat v energetickém štítku spotřebičů?

Důvodem označení spotřebičů energetickým štítkem byla a stále je i snaha o lepší ekologii, a to podporou výrobců ve využívání nových technologií, které energetickou účinnost jen zvýší. Nezapomeňte však, že každý jeden spotřebič má i své specifické hodnoty, které se mohou na štítku někdy lišit. Určitý základ je ale stejný.

Základní údaje o výrobku

Na energetickém štítku by měly být přehledně uvedeny informace o výrobci a výrobku. To znamená, že v horní části si všimnete hlavně logo výrobku, ochrannou značku, identifikační kód a možná model.

Energetická třída hospodárnosti

Většina energetických štítků by měla být podle norem stejná a rozdělena do několika částí a v té druhé směrem svrchu je pro všechny asi to nejdůležitější. Barevné označení energetické třídy vašeho spotřebiče. Stupnice od A – G v abecedním pořadí. A +++ je nejúspornější třída a G nejméně úsporná třída spotřebičů.

Pokud jste si řekli, že vám stačí i třída D, koupíte si spotřebič ve střední třídě elektrické výhodnosti, což je ale ve srovnání s nejvyšší třídou A +++ stále velmi málo. Elektrický spotřebič se zařazením v této třídě má ve srovnání s D kategorií až o 45% nižší spotřebu energie.

Nejvyšší třída se bude měnit

Pokud byste hledali rozdíl v účinnosti mezi nejvyšší třídou A +++ a třídou A je to vždy o 25% více. Třída A +++ je od třídy A ++ o 25% více úsporná a tak to postupuje dále směrem níže. Uznáváme, že je to trochu komplikované a matoucí, proto se tento systém bude opět měnit a postupně aktualizovat z A +++ na samotné A .

Kvítek pouze pro nejlepší

V této části můžete najít na štítku i zelený kvítek, což je bonus navíc, protože takto označený spotřebič je kromě dokonalé energetické účinnosti i více šetrní k životnímu prostředí . Dostávají ho EU výrobky, které v průběhu své funkce nezatěžují přírodu tak, jako jiné běžné výrobky tohoto druhu.

Spotřeba a index energetické účinnosti

Dále, o řádek níže v energetickém štítku, máme index energetické účinnosti, který se počítá na základě všech parametrů konkrétního výrobku. Spotřeby, objemu a jednotlivých částí. Na energetickém štítku je to tak další položka, která hovoří o spotřebě elektrické energie za celý rok udávané v kWh. Vše evidované a značené podle Českých technických norem.

Ještě níže uvedené údaje jsou o objemu konkrétního výrobku, jeho hlučnosti, spotřeby vody nebo funkčnosti při určité teplotě. Další potřebné a jiné doplňující údaje, které by měly být podle výrobních kategorií na spodní části štítku uvedeny.


Důležité shrnutí

Kromě toho, že dokážete na základě těchto informací při spotřebičích lépe hospodařit s energií a svými penězi, můžete pomáhat i životnímu prostředí. Označení energetickým štítkem je v celé EU povinné pro všechny spotřebiče. Vše má být zřetelně viditelné a jasné a při prodeji takových výrobků prodejcem zajištěno v souladu se směrnicí. Pokud si tedy budete při nejbližší příležitosti nějaký ten spotřebič vybírat, nezapomeňte si tyto informace zapamatovat. Mohou vám velmi dobře pomoci a konečně zjistíte, o čem je energetická účinnost konkrétních výrobků i na ročním vyúčtování.