fbpx

Aby byla zahrada pěkná a zelená, potřebuje pravidelnou péči. Vůni, svěžest a úrodu ovlivňuje nejen kvalita půdy, ale i správné zavlažování. Optimální způsob, čas a množství potřebné vody, aby bylo zavlažování co nejúčinnější, zajistí například automatické systémy.

Automatický zavlažovací systém je správnou volbou například v případě, pokud toužíte po krásné zahradě, ale nemáte čas se jí věnovat několikrát denně. Oceníte ho zejména v letních měsících, kdy si rostliny žádají pravidelný přísun vody, především během letní dovolené. „Automatické zavlažování je samozřejmě vhodné pro větší plochy. Trávníky, keře i záhony udržuje pravidelně vlhké, čímž šetří čas i vodu. Dá se však využít téměř všude, i na terase nebo balkoně, „vysvětlil David Benda, odborník z oddělení zahrad v projektových marketech Hornbach.

Zmíněné systémy se řídí automaticky pomocí rozvodů a zavlažovacího počítače. Ty se instalují na vodovodní kohoutky nebo k nádrži s dešťovou vodou. Díky počítači můžete zapojit a ovládat až šest zavlažovacích rozvodů najednou. V závislosti na modelu uloží několik různých zavlažovacích programů. Podle potřeby si můžete nastavit různé instrukce pro několik dny nebo ve zjednodušeném variantě pouze jeden pravidelný čas zavlažování.

Poloautomatický systém se řídí ručně. Pokud chcete zalévat zahradu nebo trávník, musíte sami pustit vodovodní kohoutek. Ruční ovládání je vhodné pro jedno zásobovací vedení, v případě několika vedení třeba připojit vícecestný rozvaděč. Takové zavlažování je pohodlné, ale čas polévání si musíte hlídat sami.

Ze základního připojení se zavlažovací systém rozmístí po zahradě. Klasické postřikovače, které vodu stříkají z malých trysek, a přitom se otáčejí, jsou vhodné na zavlažování trávníku. Druhou možností jsou odkapávače, které se hodí na zalévání záhonů, ale využití najdou i v květinových truhlících.

Pro novou výsadbu jsou vhodné mlhové trysky a pro úzké plochy s rostlinami pásové trysky. Inteligentním řešením je měřič vlhkosti půdy, který ji pomocí počítače změří před každým zavlažováním. Pokud je dostatečná, zůstane ventil zavlažovacího počítače zavřený, „popsal Benda.

Před zavedením zavlažovacího systému si instalaci dobře naplánujte. S položením začněte na začátku zavlažovacího zařízení, tedy přípojkou vody. Trávník nebo zeminu vykopejte do tvaru písmene V přibližně do hloubky 20 až 25 centimetrů. Na nejhlubší místo položených trubek umístěte odvodňovací ventil.

Pro zlepšení odvodu vody zabezpečte příslušné místo vrstvou praného štěrku. Do příkopu dejte síť vodovodního potrubí se zadešťovačem a dalšími připojovacími součástmi. Na závěr příkop zasypte, zasaďte travní drn a ušlapte ji.

Výhodné je zalévání zahrady nebo trávníku dešťovou vodou, což šetří peníze i přírodní zdroje. „Pro zavlažování zahrady je dešťová voda dokonce vhodnější než voda z kohoutku, protože neobsahuje chlór a je chudá na soli a minerály,“.