fbpx

Od července platí nové omezení při poskytování hypoték. Banky už nemohou vůbec poskytovat stoprocentní hypotéky a limitovaná je i maximální částka, kterou si vzhledem na výšku svou příjmu můžete půjčit.

I když banky mohou půjčit maximálně 90 procent z hodnoty zastavené nemovitosti, většina lidí dostane úvěr, jehož hodnota dosahuje nejvýše 80 procent z hodnoty nemovitosti. Pokud si někdo kupuje byt za 3 miliony, banka mu půjčí nejvíce 2,5 milionu. Pokud má člověk dostatečný příjem, ale limituje ho hodnota zastavené nemovitosti, má možnost založit jinou – rodičovskou nemovitost s vyšší hodnotou, případě založit dvě nemovitosti. Další možností je dofinancovat nemovitost půjčkou nebo spotřebitelským úvěrem bez zajištění.

Pokud by například někdo kupoval byt za 3 miliony, a kromě bytu by založil i rodičovský dům v hodnotě 3,8 milionu, banka by mu v případě dostatečného příjmu měla půjčit celé 3 miliony. Nepotřeboval by tak na koupi bytu vlastní peníze. Jakmile by hodnota úvěru poklesla pod 80 procent z ceny bytu, mohl by rodičovský dům vyjmout ze zabezpečení. Splatit 20 procent z ceny bytu trvá u úvěru na 30 let více než sedm let.

Kromě omezení stoprocentních hypoték platí od července i další pravidlo, které určuje, že celkový dluh žadatele o úvěr by neměl přesáhnout 8násobek jeho čistých ročních příjmů. Pokud například někdo vydělává v čistém 20 tisíc měsíčně, jeho dluh by neměl být vyšší než necelé dva miliony. V případě, že o úvěr žádají manželé a každý vydělává v čistém 20 tisíc, jejich dluh může dosáhnout 4 milionu. I v tomto případě však banky mají přechodné období a podíl úvěrů, které mohou přesáhnout osminásobek příjmu se bude postupně snižovat.

Problém s koupí vlastní nemovitosti mohou mít především lidé v Brně a Praze, kde jsou nemovitosti nejdražší. Dvojice s průměrným pražským příjmem si nyní může dovolit koupit přibližně byt o rozloze 102 metrů čtverečních, zatímco v Pardubickém nebo Ústeckém kraji si pár s průměrným příjmem může dovolit byt o rozloze až 198 metrů čtverečních. Neboť je to důvodem dražšího bydlení. 

Na rozdíl od minulosti je tak získání úvěru na bydlení výrazně komplikovanější především pro lidi, kteří nemají vlastní úspory. Většina lidí, kteří pomýšlejí na vlastní bydlení, si musí začít spořit. „Tady platí známé pravidlo, čím dříve, tím lépe, ale to nejdůležitější je spořit pravidelně a každý měsíc. Nastavit si trvalý příkaz z běžného účtu tak, aby peníze na spoření z účtu fyzicky odešli. Většina regulací za poslední období směřovala k tomu, aby lidé při investicích do nemovitostí používali i vlastní zdroje. Proto by se spoření na bydlení mělo stát automatickou součástí mladých lidí. Pokud patříte ke skupině lidí, kteří nedosáhnou na hypotéku, můžete vyzkoušet novou službu dům na splátky formou nájmu.