Solární panely se už dříve osvědčily jako efektivní zdroj energie, který nevyžaduje žádnou údržbu. S příchodem zimy a sněhové nadílky se však na povrch vynořují jejich stinné stránky a potřeba věnovat jim zvýšenou péči.

S činností solárních panelů se spojuje několik mýtů, které dělají těmto zařízením špatnou reklamu. Mnozí zákazníci se vyhýbají jejich koupi kvůli údajné neschopnosti vyrábět energii během zimní sezóny. To však platí pouze v případě, že se na panelech drží vrstva sněhu, čemuž můžeme zabránit správnou prevencí a precizní údržbou nebo štěstím na dobré počasí.  

Prevence začíná výběrem kvalitních panelů

Péče o panely v zimě vyžaduje méně práce tehdy, pokud dbáme o správnou prevenci. Ta začíná už výběrem zařízení při koupi, při které můžeme vsadit na ty nejkvalitnější modely. Při jejich výrobě se využívají různé odolné prvky, například borosilikátová ochranná skla, které se starají o schopnost odolávat kroupám, mrazem či silným povětrnostním podmínkám.

Ochranu střechy zvýší proti sněhové zábrany

I když kvalitní panely jsou vyráběny tak, aby odolaly zátěži ze sněhu, který pomalým skluzem ze střechy zmizí, výrobci doporučují využít proti sněhové zábrany. Ty se hodí zejména na chaty v horských oblastech, kde jsou mrazy silnější a sněhové nadílky je podstatně více. Zábrany mají i bezpečnostní význam, protože chrání lidi před sesuvy sněhu ze střechy.

Pokud je sněhu hodně, odstraňte ho sami, no pozor

Při přetrvávajícím mrazivém počasí se sněhová vrstva hned neroztaje a udrží se na střeše, čímž zabrání solárním panelem produkovat energii. V takovém případě je třeba přistoupit k mechanickému „čištění“ a odstranit sníh vlastními silami. Při tomto procesu však buďte maximálně opatrní, abyste citlivé panely nepoškodili nebo úplně nezničili.

4 tipy při ometání solárních panelů od sněhu:

– při čištění nestoupejte po panelech, sklo může puknout

– na odstranění sněhu použijte speciální škrabku

– nástroj na ometání nesmí mít ostrý kovový hrot

– pokud vám nedělá problém připlatit, zavolejte si firmu

Kromě sněhu patří k úhlavním nepřítelem solárních panelů i oblačnost, a to bez ohledu na intenzitu srážek. Vzhledem na minimum slunečního světla v zimě se tak výkon solárních panelů několikanásobně snižuje, což může být pro několik domácnosti problém. Tehdy vám už nepomůže žádná údržba, pouze víra, že co nejdříve zasvítí slunce a bude svítit co nejdéle.