Postav dům, zasaď strom … Našetřit si na nové bydlení je obvykle dlouhodobá investice. Ukazuje se, že mladí tento krok oddalují až po třicítce. A nespěchají se ani se svatbou.

Poslední české statistiky hovoří za všechno. Průměrný věk ženichů převyšuje 31 let a hranici 30 let překračují už i nevěsty. V 90. letech se čtyřicátnice pomalu připravovali na roli babičky, dnes v tomto věku kupují výbavu pro děti. Tento posun se odráží i na věku klienty, kteří řeší vlastní bydlení.

Pod jednou střechou s rodiči. Alespoň na začátek

Vícegenerační bydlení bylo před desítkami let běžnou věcí hlavně na venkově. Dnes se k této myšlence mladí lidé vracejí jako k jedné z možností, jak slušně bydlet, když chybí v rodině finance … Jak vyplynulo z aktuálního průzkumu Poštovní banky, až 76 % Čechů od 15 do 30 let žije s rodiči. Mladí se osamostatňují většinou až v momentě, kdy si najdou životního partnera, se kterým si budují rodinu a zajišťují domů. Do banky přicházejí s cílem financovat své bydlení po třicítce.

„Průměrný věk žadatelů o úvěr na bydlení za účelem nabytí nemovitosti je 33 let. Tento krok současná generace stále více oddaluje. Nejvíce žadatelů o úvěr je ve věkové kategorii 31–40 let, “ upřesňuje mluvčí Poštovní banky Lída Žáčková.

Pronájem či hypotéka? Třeba se správně rozhodnout

Uvedený průzkum jen odráží skutečnou situaci na realitním trhu. Bydlení v podnájmu či pronájmu bývá obvykle výhodné pro ty mladé, kteří ještě netuší, kde chtějí žít nebo se chystají cestovat. Výhodou je svoboda, kterou tato forma bydlení představuje. No mít vlastní bydlení, to je radost a zároveň závazek. Zejména v době, kdy si na to „své“ musíte půjčit od banky a bez hypotéky se obvykle nepohnete.

„Při dnešní situaci na hypotečním trhu se dá pěkně ušetřit na vyřešení vlastního bydlení. Pronájem jednopokojového bytu pro mladý pár nebo třípokojového pro rodinu stojí často víc, než kdyby platili hypotéku spolu s energiemi za vlastní bydlení, „tvrdí Martin Dara, odborník na osobní finance.

Chceme se ženit, ovšem až ve vyšším věku

Obecně panuje názor, že mladému člověku stačí menší byt. Bývá obvykle levnější než větší byty a single člověk i tak větší prostor nepotřebuje. Sňatkem se však všechno změní. V roce 2007 uzavřelo sňatek 27 437 párů, v roce 2016 jich bylo 29 897. Za posledních deset let se zvýšil nejen zájem o manželství, ale i věk oddávaných snoubenců, který byl v minulosti dlouhodobě nízký.

“ Podle údajů Statistického úřadu ČR jeho výraznější růst sledujeme od počátku 90. let dvacátého století, a to u obou pohlaví. U mužů od roku 2007 převyšuje 31 let a věkový posun nastal iu něžnějšího pohlaví. Zatímco průměrný věk nevěsty před deseti lety byl 28,2 roku, nyní se dostal nad hranici 30 let. Průměrný věk snoubenců při sňatku se za uplynulé desetiletí zvýšil o 2,4 roku u mužů a o 2,5 roku u žen, kdy páni měli v roce 2016 průměrně 33,6 roku a dámy 30,7 roku, „uzavírá analytička Poštovní banky Jana Glasová .