Poslední dny nám odhalily pravou tvář trochu listopadového počasí. Pro zahrádkáře je to jasné varování, že zima svůj příchod odkládat nebude, takže kdo ještě nezazimoval zahradu a okolní exteriér domu, měl by se ujmout na velký podzimní finiš.

Na poslední chvíli, no přece. Pokud ještě nemáte svůj exteriér připraven na příchod zimy, měli byste tak učinit co nejdříve. Je jen otázkou času, kdy nám mrazy a sněhová nadílka zaklepou na dveře, aby zahrádkáře poslali na sezónní odpočinek. Ten si však mohou užít až poté, co dají zahradu, dvůr a celé okolí domu do pořádku.

Hrabání spadaného listí – Spadané listí trápí zahrádkáře téměř celou podzim. Nejvíce ho je právě v listopadu, a i když listnáče jsou už skoro celé holé, zbytky listí najdeme na zahradě i nyní. Doporučujeme se ho zbavit dříve, než přijdou mrazy a s nimi možná i první sníh.

Velké úklid dvora – Hrabání listí není jedinou prací, při které probíhá podzimní úklid. S tím souvisí i odstranění zlomených větviček, vyhození poškozených desek z plotu či z altánku i kompletní servis zahrádkářského nářadí.

Příprava půdy na jaro – Půda má být o takovém čase už dávno připravena, ale lepší pozdě než vůbec. Zeminu na zahradě třeba důkladně zrýt a následně byste měli přistoupit k jejímu pohnojeném, nejlépe přírodním hnojivem z kompostu, který jste si vytvořili sami.

Zazimování vegetace – Květiny, bylinky a malé keře mohou bez pořádného zazimování zhynout už po prvním výraznějším ochlazení. Některým druhům postačí, pokud je přikryjete tenkou textilií, případně chvojím. Jiné zas vyžadují přemístění do interiéru nebo alespoň umístění ve skleníku.

Ošetřování stromů – Celoroční „provoz“ a postupné zvyšování vlhkosti v rámci jednotlivých etap podzimu dalo zabrat zdravotnímu stavu stromů. Listnaté stromy zvyknou napadat různé plísně či lišejníky, které je třeba z kůry odstranit. Hustě rozvětvené stromy se vyplatí i trochu prosvětlit, tedy seříznout některé větvičky z vrchní části koruny.

Svázání jehličnanů – Poctivou péči vyžadují i jehličnany. Jelikož ty (s výjimkou modřínu) neopadávají, jejich jehličí se doporučuje svázat do kužele. To ochrání strom před prosakováním nadměrné vláhy, která by ho mohla poškodit. Podobným způsobem můžete svázat i vysoké trávy, které jsou na zimní vlhkost ještě citlivější.

Kontrola střechy – Jednou z nejdůležitějších úloh je kontrola střechy s případnou následnou opravou. I v tomto případě platí, že lépe nyní jako vůbec. Šikovné a flexibilní společnosti by vám případné zatékání nebo drobné tepelné úniky mohli stihnout vyřešit před příchodem mrazů.

Nejnovější předpovědi počasí nehlásí žádné oteplení, spíše naopak. První mírně mrazíky, silná větrnost a časté srážky věští postupné usazování zimy v našich končinách. I proto nedoporučujeme odkládat neprovedené práce spojené se zazimováním zahrady na později. Čím dříve, tím lépe. Vaše zahrada se vám poděkuje řádem, krásnějším vzhledem a příští rok i lepší úrodou.