Není povinnost ho vlastnit, přesto se však díky němu cítíme mnohem bezpečnější. Samozřejmě, jsou případy, kdy je instalace hromosvodu nutností. Jde zejména o komerční budovy, historické či kulturní památky nebo osamocené stavby na kopcích.

Postrpte si na kvalitním hromosvodu

 Do našeho domu blesk určitě netrefí! A najednou nastane poškození elektrických spotřebičů zapojených do zásuvek nebo i horší scénář – vypukne požár, který si agresivně ukradne nejen váš majetek, ale často i životy těch, kteří jsou v době neštěstí v domě přítomni. Kdo vlastní kvalitní hromosvod, se podobné situace obávat nemusí. Když si blesk vyhlédne právě vaši stavbu, hromosvod díky své konstrukci odvede vysoké elektrické napětí po stěně domu až dolů, kde ho uzemní. Na to je ale třeba, aby byly všechny části hromosvodu vyhotovené kvalitně (např. Uzemňovací body, desky, svorky, ochranné prvky) a aby byly na dům správně nainstalovány. Tuto práci třeba přenechat odborníkům, kteří se také postarají o servis hromosvodů na domech. Pokud máte pocit, že váš starý hromosvod již neplní svůj účel dobře, tedy je ve stádiu rozpadu a pomalu, ale jistě rezaví, je dobré popřemýšlet o jeho výměně.

Části hromosvodu

 Když vás navštíví technik ohledně návrhu hromosvodu, bude ho zajímat okolí domu, tvar a materiály použité na stavbu střechy i domu, ale například i složení půdy a zemní odpor. Sběrač hromosvodu se umisťuje na povrch budovy a chrání stavbu před přímými údery blesků. Pak je tu svod hromosvodu, který výboj nejrychlejší možnou cestou odvádí k zemi, konkrétně k uzemňovací, který ho nadobro zlikviduje, a to, aniž by se událo neštěstí. Pokud však přece jen váháte, zda si hromosvod na dům nainstalovat, dejte si vypracovat analýzu, která určí pravděpodobnost ohrožení vašeho rodinného domu bleskem.

Významná úloha hromosvodu

 Podstatou hromosvodu, aktivního (pracuje rychleji, a proto je i dražší) nebo pasivního, tzv. oddáleného, je stahovat bleskový výboj do země, čímž se docílí, aby zásah vysokého napětí naši stavbu obešel. Všude tam, kde se předpokládá čilý pohyb lidí nebo zvířat nebo na místech stojících samotě a vyvýšené, je hromosvod nutností. Pokud máte hromosvod naplánovaný v projektu stavby, nedoporučujeme šetřit na hromosvodu, protože byste se zahrávali s výsledkem kolaudace. Hromosvod na domě je důležitý i v případě, že v budově nebo její blízkosti skladujete hořlaviny. Pravidelné odborné kontroly stavu hromosvodů provádějí speciální revizní technici všude tam, kde je instalace hromosvodu nutností.