Barevné místností, v nichž žijeme, pracujeme a trávíme mnoho času každý den, má obrovský vliv na naše nálady, zdraví, apetit, a dokonce i na pracovní efektivitu! Víte, jaké barvy byste měli volit pro jednotlivé místnosti a jak je sladit s aktuálními trendy?

Barvy – nebo jejich nedostatek – ovlivňují výrazně naše pocity i myšlenky

A tak odpovídají nepřímo i za naše chování. Mohou podpořit apetit, uklidnit nebo naopak nabít energií. Barevnost místností, to není jen barva na stěnách. Ohlédněte se kolem sebe, místnost můžete měnit pomocí závěsů a záclon, nábytku, koberců i dekorací.

Základní fakta

Každá barva má svou psychologickou hodnotu. Výběr barev a jejich vliv slaďte se svou povahou. Barvy, které na někoho působí uklidňujícím, mohou být pro vás deprimující. Přesto máme několik základních pravidel. Barvy kolem vás mohou být aktivní, pasivní a neutrální. Světlé barvy jsou dravěji, vzdušnější a místnosti zvětšují i ​​zesvětlují. Naopak tmavší barvy působí sofistikovanější a teplejší, ve větších prostorách vyvolají intimnější a klidnější dojem.

Červená – zvyšuje energii

Je intenzivní a hodí se do místností, kde budeme aktivní. Ideální je do jídelny, kde podpoří chuť do jídla nebo do obývacího pokoje, aby rozproudila konverzaci.

Žlutá – představuje slunce a komunikuje štěstí

Je to ideální volba do kuchyně, jídelny, ale také koupelny, protože je energizující a povzbuzující. Můžete ji využít i v halách, v předsíních a v malých prostorech. Nicméně nepřehánějte to s ní, jinak bude příliš dráždivá.

Modrá – snižuje krevní tlak a zpomaluje dýchání i tep

Je relaxační a hodí se do ložnic i koupelen. Do společenských místností volte teplejší modrou. V modré barvě můžete zařídit i svou pracovnu.

Zelená- je považována za uklidňující (nejen) pro oči

Podle toho jaký odstín zvolíte a v jaké kombinaci s dalšími barvami ji integrujete do místnosti, můžete mít veselý prostor nebo naopak klidné útočiště. Lze taktéž ji použít v každé místnosti.

Fialová – je barvou plnosti i bohatství

Spojuje se s luxusem as kreativitou. Je ideální jako sekundární barva v místnosti, dodá totiž hloubku. Světlejší fialová působí snadněji a hodí se i do ložnic, tmavší může působit chladnější. 
Oranžová – je barvou vzrušení

Působí energeticky a entuziasticky. Nedoporučujeme ji do ložnice či obývacího pokoje, ideální je však do tělocvičny nebo prostor, kde plánujete být aktivní.

Neutrální barvy

Řadíme sem černou, šedou, ale i bílou a hnědou. Jsou základem, se kterým můžete dosáhnout různé efekty. Neutrální barvy nevycházejí z módy a jsou oblíbené pro svoji flexibilitu.