Je jasné, že když má člověk problém chodit na preventivní prohlídky k lékaři, určitě se vykašle i na kontroly a revize zařízení ve své domácnosti. To je však velká chyba!

I ten nejkvalitnější spotřebič, zda přístroj se časem může pokazit. Nebo si vyžádá nové nastavení či výměnu některého komponentu. Jednoduše řečeno, v každé domácnosti je třeba provádět pravidelně různé kontroly, za jejich zanedbání totiž můžete zaplatit dokonce vlastním životem!

Přirozeně, to by si jistě nikdo nepřál, proto je nezbytné, abyste předcházeli újmě na zdraví i na majetku pravidelnými kontrolami. Co všechno je však třeba v domácnosti kontrolovat, jak to vypadá a koho si vlastně domů zavolat?

Je jedno, jestli bydlíte v novostavbě, nebo je vaše nemovitost starší. V obou případech je nutné provádět kontroly a revize – a to například na elektroinstalaci, plynových spotřebičích, ale i na rozvodech, hromosvod a komíně.

Pozor na plyn

Plyn dokáže být pořádným strašákem a věru oprávněně. Pokud zvyknete cítit známý pach unikajícího plynu, pozvěte si na kontrolu plynaře co nejdříve. Jednou ročně by vám měl zkontrolovat všechny plynové spotřebiče, plynové instalace mají interval jednou za tři roky.

Ročně byste si měli dát zkontrolovat i komín či komíny v domě. Jelikož každoročně v zimních měsících čteme o případech vyhoření či dokonce o úmrtích spojených s komíny, které nevyhovovaly provoznímu stavu, je jasné, že jde o riziko, které se nesmí podcenit.

Elektrická zařízení v prostorách bytových domů by měly kontrolovat jednou za pět let. Avšak pozor, ne všechny kontroly a revize nařizuje zákon, proto o nich nemusíte tušit. Ve vaší nemovitosti v minulosti také mohl někdo neodborně opravovat některou její součást a do budoucna vám tím způsobí mnoho problémů. Kromě značné škody i neplatnost pojistky, protože škoda vznikla neodbornou manipulací.

Když přijde kontrola

Při každé revizi a kontrole je třeba vystavit doklad. Z revize by měla být výsledná zpráva, která hodnotí stav a navrhuje nebo nařizuje řešení, známý by měl být i termín, do kdy musí být provedeny. Tyto činnosti by měla provádět pouze odpovědná osoba, tedy odborník, který za tuto svou práci odpovídá a má příslušné odborné znalosti.

Doklady o kontrolách a revizích si vždy důsledně odložte a archivujte. Někdy i po letech může vzniknout potřeba dokladovat, že jste si vždy všechny povinnosti v této oblasti splnily. Vyžadovat to může nejen vaše pojišťovna, ale zajímat se může také potenciální kupce.