fbpx

Máte to štěstí a spolu s pěkným bytem si užíváte i nádherný a velký balkon nebo krásnou terasu v blízkosti rodinného domu? Je to komfort k nezaplacení a kousek prostoru, kde vašemu propojení a blízkosti k přírodě a čerstvému ​​vzduchu nic nebrání. Čas od času možná na vás foukne chladnější vítr, zaprší nebo nasněží a vy jste proto nuceni tyto prostory a součást vašeho obydlí opustit. Dá se to ale vyřešit správným způsobem zasklení těchto prostor. A my si o tom něco teď řekneme.

 Objednávka zahrnuje řadu opatření

 Řada společností vám toto řešení nabídne spolu s instalací samotných oken. Buď při nové stavbě, nebo v momentě při výměně starších typů oken za ty lepší. Zákazník by měl ale vědět, že jde o různé druhy práce. Zasklení pak zahrnuje nejen instalaci rámů a dvojitých skel, ale často i izolaci, zvukovou izolaci místnosti a řadu dalších opatření.

Náš tip: Předtím, než přijmete konečné rozhodnutí, měli byste si zvážit všechny důležité detaily a významné drobnosti.

Technický stav nosných konstrukcí

Balkon se liší od lodžie v tom, že stojí na budově. Vše mechanické zatížení je tak rozděleno na jeho celém základě. To znamená, že před výběrem vhodného zasklení byste si měli prověřit nosnost vašeho balkonu a úpravy, které vám na něm povolí dělat.

 Mnohé byty jsou i o stejném a specifickém designu fasády, který byste mohli touto úpravou narušit. Všechny informace můžete najít ve smlouvě o převodu vlastnictví bytu nebo jiné nemovitosti, případně u správce této bytové jednotky. V případě rodinných domů je to samozřejmě jednodušší, ale i zde byste si měli prověřit nosnost těchto částí stavby.

V takových případech je důležité provést technickou prohlídku balkonu. Závěry expertů vám pak pomohou snadněji rozhodnout, jaký typ zasklení si vybrat, a zda je potřebná dodatečná práce na jeho posílení.

Výběr typu rámu

Každé zasklení musí nějakým způsobem i uchytit, což může být zase problém při nově zateplených bytovkách, kde se může tímto zásahem narušit konstrukce izolace. Typ zasklívání závisí však i na cílech zákazníka:

  • pokud vidíte balkon jako pokračování obytného prostoru, nebo jej plánujete využívat po celý rok na rekreaci, vybírejte univerzální a pevnější zasklení s dokonalým uchycením a pevným rámem;
  • pokud je hlavním cílem ochrana před větrem, hlukem a prachem z ulice – stačí nainstalovat úsporné zasklení.

Typ rámu a uchycení skel závisí i na světové strany, na kterou máte svůj balkon orientovaný. Myslíte na to v létě, kdy bude celý den svítit silné slunce. Některé materiály se pod jeho vlivem velmi rychle ničí. Jde zejména o levnější plasty. Podobně to samozřejmě platí i v zimě, kdy je extrémem zase nízká teplota.

A když už jsme u povětrnostních podmínkách a počasí, na pevnost prosklení se vyplatí myslet dvojnásob, protože bouře a silné větry jsou stále častější. V tomto případě je dobré zvážit i typ skla a jeho charakteristiky. Ideálně by mělo být s certifikátem nebo disponovat štítkem s informacemi o jeho tloušťce a pevnosti.

Náš tip: Pro větší jistotu a spokojenost si dejte balkon a jeho zasklení nebo jiné stavební úpravy i pojistit. V rámci pojištění nemovitosti nebo dodatečně, vyplatí se to!

Výběr dodavatele

Převážná část problémů v souvislosti se zasklením balkonu nebo jiné podobné části budovy souvisí s porušováním výrobní technologie a instalace. Proto si vybírejte poskytovatele těchto služeb opravdu zodpovědně.

  • prostudujte všechny dostupné nabídky ve vašem kraji;
  • zeptejte se na kvalitu práce a chování okenních konstrukcí v zimě a v létě známých, kteří si instalovali zasklení na balkon alespoň 2 až 3 roky dozadu, a pokud je to možné, zkontrolujte výsledek;
  • osobně komunikujte s řemeslníky, kteří budou vyrábět a provádět instalaci – kvalifikovaní odborníci vám vždy snadno vysvětlí všechny otázky a nebudou se vyhýbat odpovědi.

Dokončení zasklení balkonu

V rámci úspěšného dokončení zasklení balkonu byste neměli zapomenout i na finance. Přehodnotit nabídku i z tohoto hlediska je více než důležité. Zde se ale šetřit na úkor kvality nevyplatí vůbec. Pokud je v rámci zasklení balkonu, lodžie nebo jiných částí stavby i dodatečná izolace, dávejte si pozor i na použité izolační materiály:

  • vhodný je expandovaný polystyren o tloušťce nejméně 10 cm, závisí na typu konstrukce;
  • používá se i minerální vlna;
  • zkuste izolaci balkónů na bázi polyetylénové pěny.
  • rám musí samozřejmě kompenzovat tloušťku izolace pomocí dodatečného profilu.

Pokud se vám to podaří, dobře zasklený balkon pomůže udržet teplo vašeho domova a zvýší užitečnost bytu. Třeba si jen správně vybrat a vše důkladně zvážit.