Pod pojmem „pohledový beton“ se myslí beton, který vytváří určitou strukturu, poznačenou bedněním a už více neupravovanou. Důraz je kladen na důkladné vyrobení bednění, které se musí opatřit olejovým nátěrem, lakovým filmem nebo vloženou fólií PVC proti přilepení k betonu.

Na výrobu pohledových betonů se používá jemná směs stejné struktury a barvy, aby otisky bednění dosahovali plánovanou strukturu. Struktura povrchu se dosahuje zvýrazněním povrchu dřeva bednění – vypalováním, vzorkováním z plastických tabulí a kovovými formami.

O pohledovém betonu, jeho vlastnostech i využití v moderní architektuře a interiérové ​​tvorbě, jsme hovořili s majitelem firmy reninu, sro M. Kaszas.

* Beton jako základní stavební materiál si v souvislosti s obytnými budovami spojujeme zejména s výrobou nosných prvků budovy nebo konstrukcí schodišť. Proč se podle vás, v době setkáváme s betonem jako s architektonickým prvkem?

– V poslední době beton prošel radikálními změnami, zejména z hlediska jeho složení. Už nejde o tří – či čtyř-složkový beton, ale o vysoce kvalitní pohledový beton 21. století, sestávající z více účelově přidávaných komponent. Ty v konečném důsledku zabezpečují jeho vynikající technologické i optické vlastnosti. Proto jsou přívlastky jako chlad, šeď ať obrovská hmotnost už dnes zastaralé. Vhodně opracovaný beton se v současné architektuře s oblibou využívá i při tvorbě moderních minimalistických interiérů, kterým dodává punc harmonie, jednoduchosti a přirozenosti.

* Vaše společnost je držitelem užitného vzoru „Směs na výrobu pohledového betonu“. Co to znamená v praxi?

  • Naší prioritou je kvalita námi realizovaných staveb i výrobků. Proto se za dnešní podobou a užitnými vlastnostmi pohledového betonu skrývají dlouhá léta práce a snahy dosáhnout co nejvyšší dokonalosti technologických vlastností povrchových úprav. Tyto zkušenosti jsme si samozřejmě ochránili. Proto máme na pohledový beton ochrannou známku.

* Někomu však může překážet šedý vzhled fasády či nábytku z pohledového betonu. Může si investor při realizaci fasády vybrat barvu nebo povrchovou úpravu?

– V dnešní době již není problémem dosáhnout různou barevnost betonu. Využívají se na to různé barevné pigmenty nebo povrchové nátěry, stejně, jako se dají vytvářet různé povrchové úpravy a struktury. Vysoce kvalitní pohledový beton se v současnosti stále výrazněji uplatňuje v moderně řešených interiérech, kde přebírá i estetickou funkci.

* V exteriéru si na holý beton pomalu zvykáme, ale stále častěji se uplatňuje v moderních interiérech. Vzhled betonového nábytku a bytových doplňků je na pohled studený. Dá se nějakým způsobem tento pocit chladu eliminovat?

– Úkolem betonu v interiéru však není vytvářet pocity tepla, spíše naopak. Má vyniknout jeho strohý vzhled a drsný povrch

Jde tu o vytvoření či zdůraznění tvaru a struktury, o dosažení harmonie, ale spíše chladné. Dojem tepla a pohody v interiéru se vytvoříme s použitím jiných materiálů. No pokud chceme změnit přirozený šedý vzhled betonu, můžeme to udělat pomocí zmíněných barevných pigmentů.

* Kde nejčastěji podle vašich zkušeností nachází pohledový beton uplatnění?

– Pohledový beton najdete všude kolem nás, jeho použití se meze nekladou. Využívá se nejen v exteriéru, při výstavbě administrativních, obchodních a průmyslových objektů či rodinných domů, ale i v interiéru. Vyrábějí se z něj například různé kusy nábytku, doplňky, v exteriéru se objevuje v podobě velko – formátové dlažby, obkladů, zahradních květináčů, laviček, dokonce se z něj vyrábějí i popelnice.

* Co považujete za největší výhody pohledového betonu?

– Určitě je to jeho vysoká pevnost v tlaku (do 150 N / mm2), opticky stálý hutný povrch, odolnost vůči mrazu i agresivním solím, Ohnivzdornost a odolnost vůči působení vody a vlhkosti. Z hlediska využití v moderní architektuře je to zase vynikající formovatelnost, ohraničená pouze možnostmi zhotovení formy (bednění) i různorodé barevné úpravy pomocí speciálních pigmentů. Z hlediska kvality životního prostředí je to zase fakt, že beton je 100procentně recyklovatelný a ekologicky čistý materiál.