Máte i vy doma kus staršího dřevěného nábytku, který už nevypadá zrovna nejlépe? Nevyhazujte ho! Není přece nutné hned utrácet peníze na nový, můžete si ten starý přemalovat a dát mu nový šat. Přinášíme vám pár tipů, jak to udělat.

Pokud jste se rozhodli, že svůj starší dřevěný nábytek přemalovat nabízíme vám jednoduchý postup, jak to udělat.

  1. V první řadě j e třeba připravit si prostor, ve kterém budete opravu provádět. Ideální je dobře větratelná místnost. Nezapomeňte si připravit ochranný obal, například hadry, novinový nebo jiný papír, karton či igelit, na který nábytek postavíte. Dbejte i na vlastní ochranu, ideální je používat rukavice i roušku.
  2. Pokud je to možné odstraňte z nábytku veškeré příslušenství, jako například kliky. Odstraněním těchto komponent zabráníte jejich případnému poškození při malování a zajistíte, aby byl dokonale natřen celý kus nábytku. Je to také ideální, pokud se rozhodnete použít jiný typ klik.
  3. Očistěte nábytek, abyste ho zbavili všech nečistot. V případě, že byl v minulosti natíraný různými mastnými leštidly, zřejmě vám jen voda se saponátem nepomůže. V takových případech můžete použít technický benzín.
  4. Zkontrolujte a opravte poškození. Jelikož jde o starý nábytek je pravděpodobné, že jsou na něm škrábance, poškozené dýhy a lak. Tato místa, v závislosti na rozsahu poškození, můžeme vybrousit, resp. „Vyšmirglovat“ pomocí brusného papíru, aby na nábytku nebyly nerovnosti. Druhá možnost, zejména při hlubších poškozeních je, vyplnit jejich tmelem a následně vybrousit.
  5. Pokud je nábytek lakovaný nebo barvený odstraňte nátěr prostřednictvím brusného papíru nebo brusky. Dbejte, aby nátěr byl odstraněn skutečně dokonale, aby vám pak nezpůsoboval problémy při vašem malování. Na drsnější povrch totiž váš nátěr lépe přilne.
  6. Po broušení nábytek ještě důkladně očistěte od prachu. Můžete použít i jemný čisticí prostředek. Nábytek nechte důkladně vyschnout.
  7. Můžete přistoupit k samotnému malování. Štětcem nebo válečkem naneste první, rovnoměrnou vrstvu nátěru. Při rozích doporučujeme použít malý štětec, se kterým se lépe manipuluje a dostane se i do méně dostupných míst. Válečkem zas můžete natírat větší plochy.
  8. Dále už závisí na vaší fantazie a speciálních požadavků. V závislosti na barevného odstínu můžete nanést další nátěr, můžete přidat kresby a vzory. Na závěr je ideální nábytek ještě přelakovat, abyste ho chránili před vnějšími vlivy.