Možná si řeknete, že je to zbytečnost a komfort, bez kterého prožijete, ale ne vždy tomu tak musí být. Vodovodní potrubí se každý rok nemění, často je rezavé, do velké míry nepoužitelné a dostávají se do našich sklenic důsledkem této skutečnosti někdy i škodlivé látky, o čemž ale běžný spotřebitel nebo domácnost ani netuší. Pak může být kvalita vody značně ohrožena. Několik lidé, a možná i mnozí z vás, se tak stále častěji rozhodují pro vodu filtrovanou.

Proč a kdy byste mohli zbystřit pozornost?

Někdo nepije vodu z kohoutku, jen proto, že cítí v ní podezřelou chuť. Ani normální chuť vody ale nemusí nasvědčovat tomu, že je s ní všechno v pořádku.

Pokud chcete zkontrolovat, zda obsahuje nečistoty a kontaminaci, obraťte se na vodárenskou společnost, která vás pitnou vodou zásobuje a měla by se řídit vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR 252/2004 Sb. Obavy o kvalitu pitné vody byste ale mít neměli, protože i samotné vodárenské společnosti používají na úpravu vody filtry také.

Jak to už ale chodí, v dnešní době jsou mnozí lidé náchylnější a na některé prvky více alergičtí. Proto může někomu složení a obsah dostupné vody vyhovovat méně a je nucen použít vhodné nádoby a zařízení na filtrování vody, které by také měly splňovat určité hygienické požadavky.

Jak zaznamenáte zhoršenou kvalitu vody?

Kvalita vody se může měnit v závislosti na aktuálních klimatických podmínek, které se vždy ovlivnit nedají. Důvod k panice to ale samozřejmě není.

Zhoršenou kvalitu vody může naznačovat:

  • Pokud se v konvici pravidelně objeví špína, po umytí nádobí zůstanou bílé skvrny a po vaření čaje se v hrnci objeví neobvyklý film – voda je tvrdá, což znamená, že obsahuje mnoho sodíku a vápníku.
  • Nepříjemná chuť vody naznačuje přítomnost sirovodíku – tedy přebytek železa.
  • Někdy se ve vodě mohou objevit i mangan a těžké kovy.

Zachrání filtry pitné vody situaci?

Mohou pomoci, ale v některých případech dokáží vodu zcela demineralizují. Tehdy vám některé prospěšné látky mohou naopak chybět. Proto si při jejich výběru dejte záležet na všech důležitých informacích a parametrech.

Typy filtrů na pitnou vodu

 I zde vám výrobci poskytnou několik možností a široký výběr. Všechno má ale své výhody a nevýhody. Nejlevnější verzí vodních filtrů pitné vody jsou džbány ze skla nebo plastu, kde je zabudovaný speciální čistící systém. Nádoba je ale malá, a proto nemusí vyhovovat početnější rodině. Také nemusí poskytovat tak dokonalé filtrování vody. Jednoduše se ale ovládá av podstatě vám stačí do nádoby jen nalít vodu.

Dávkovače

Jde o nádoby většího objemu, které jsou vybaveny dávkovačem. Voda prochází přes speciální kohoutek, kterým si můžete načerpat potřebný objem. Taková nádoba a voda v ní vám vydrží déle. Proto se velmi často využívá i v oblastech s větším výskytem lidí, jako jsou kanceláře a veřejné prostory.

Baterie

 Pomocníkem v této oblasti může být i obyčejná baterie, přes kterou si regulujete přítok pitné vody. Stačí na konec točky umístit speciální nástavec, který by měl mít ve svém systému zabudovaný filtrační režim. Je to jednoduché, praktické a zřejmě i nejlepší řešení.

Je ale na vás, co z toho si vyberete, nezapomeňte však na to, že jen při dostatečném přísunu správných tekutin, jakou čistá voda samozřejmě je, budete neustále zdraví a fit.