fbpx

Dnes najdete v nabídce developerů kromě bytů i množství apartmánů, ateliérů, studií či loftů. Poradíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si při koupi dávat pozor.

Součástí mnoha novostaveb v dnešní době již nejsou pouze byty, ale často i apartmány, ateliéry, mezonety, studia či lofty. Všechny tyto, pro běžné lidi ještě relativně nové pojmy, k nám přišli spolu s příchodem developerů ze zahraničí. Víte posoudit apartmán vs byt?

A co všechno se za nimi skrývá?

Apartmán vs byt

Pokud si právě hledáte nové bydlení, může se snadno stát, že namísto koupě bytu budete uvažovat nad koupí apartmánu. I když vás makléř zřejmě bude přesvědčovat, že apartmán je v podstatě totéž, co byt, není to tak.

Pojďme se tedy podívat na hlavní rozdíly.

Co je byt?

Byt je definován jako obytná plocha větší než 16 m², přičemž nejmenší pokoj nesmí mít menší rozměry než 8 m². Je určen k trvalému bydlení. Podmínkou je dodržení světlo technického normy, podle níž musí být nejméně 1/3 plochy bytu prosvětlená denním světlem alespoň 90 minut denně.

Co je apartmán?

Apartmán je definován jako nebytový prostor. A proč nebytový? Jednoduše řečeno proto, že nesplňuje normy požadované při bytových jednotkách. Nevyžadují se přesné rozměry, ani splnění světlo technického normy, čímž jsou primárně vhodné na sezónní ubytování. To ale není podmínkou.

3 důvody, proč developeři nabízejí apartmány

  1. Nejčastější důvod, pro který developerem nezbývá než označit prostor pojmem apartmán a následně ho takto nabízet, je nesplnění světelných požadavků.
  2. Další příčinou je i skutečnost, že územní plán vyžaduje dosažení určitého poměru mezi bytovými a nebytovými prostory. Pro developery je výhodnější prodávat nebytové prostory jako apartmány než jejich pronajímat pro kancelářské účely.
  3. Apartmány jsou u nás spíše považovány za službu, jako za bydlení. To pro developera automaticky znamená nižší počet parkovacích míst, které musí pořídit.

Apartmán vs byt: výhody

Největší výhodou apartmánu oproti bytu je jeho nižší cena, a to i při stejné výměře. Apartmán tak pro vás může být vhodnou volbou v případě, že kupujete vaše první bydlení a nemáte peníze nazbyt.

Zatímco méně prosluněný prostor může pro někoho znamenat minus, najdou se i tací, kteří dají přednost apartmánu před bytem právě z tohoto důvodu.

Apartmán může být i skvělá investice. Jelikož je vnímán jako nebytový prostor, je možné v něm zřídit i sídlo společnosti. Při koupi apartmánu si tak můžete uplatnit odpočet DPH.

Apartmán vs byt: nevýhody

Za minus může být považováno již výše zmíněné nedostatečné proslunění prostoru. Také se vám nemusí zamlouvat fakt, že apartmán spadá podle územního plánu do nebytových prostor.

Mohu si v apartmánu nahlásit trvalý pobyt?

Odpověď na tuto otázku zajímá mnohých. Zatímco kdysi to byl problém, dnes si můžete nahlásit trvalý pobyt i v apartmánu. Do katastru se totiž zapisuje jako byt, tedy věc určená k bydlení.

Schválí mi banka hypotéku?

Ani schválení hypotéky nemusí být tak těžké. Důležité slovo bude mít znalecký posudek . Například, pokud uvažujete o apartmánu, který splňuje bytové parametry, no status „apartmán“ má jen kvůli územnímu plánu, hypotéku vám banka s největší pravděpodobností schválí.