Dvoudílný seriál o alternativních střešních krytinách pokračuje druhou částí. Dnes se podíváme na plusy a mínusy asfaltových a plechových krytin, které se u vybraných typů domů stihli docela dobře osvědčit.   

I asfaltové, i plechové krytiny jsou známé svou nižší cenou, a to navzdory značné kvalitě, kterou oba nabízejí. Mezi stavebníky jsou však stále málo známé a určitě ještě potrvá, než se dostanou více do povědomí. No to pouze v případě, že bude akceptovaných i pár nevýhod spojených s jejich využitím.

Asfaltový šindel – jednoduché řešení za dobrou cenu

Speciální asfaltové šindele, které jsou po designové stránce úplně jinde než ostatní druhy krytin, k nám přišly ze zámoří. Jejich struktura je tvořena vnitřní skleněnou rohoží, kterou z obou stran obalují povrchové vrstvy z oxidovaného asfaltu. Na zvýšení jejich odolnosti vůči různým mechanickým poškozením se ještě využívá ochrana ve formě povrchového keramizovaného granulátu.

Plusy a mínusy:

+ Díky vynikající tvarovatelnosti se přizpůsobí všem druhům střech

+ Bez problémů dokáže odolávat vysokým mrazem i letním vedrům

+ Asfaltový šindel patří k nejlevnějším krytinám (nejen) na zdejším trhu

– montáž šindele probíhá náročnějším pokládáním na plné bednění

– bednění střechy musí být pokryty podkladovými pásy z asfaltu

– trvanlivost krytiny je jedna z nejkratších, zhruba od 15 do 50 let

Plechová krytina – široká variabilita pro každý dům

Plechové krytiny, známé také jako ocelové, jsou na trhu dostupné ve více provedeních. Ty se mohou vyrábět z pozinkovaných plechů, z titanzinku, z medu nebo z několika dalších kvalitních materiálů vhodných na zhotovení odolných střešních povrchů. Díky takové široké nabídce variant můžeme s plechovou krytinou počítat při různých typech staveb od starých až po ty moderní.

Plusy a mínusy: 

+ Plechové krytiny jsou vhodné pro střechy s nejnižším sklonem

+ Po hliníkových a asfaltových površích patří k nejlehčím

+ Každou z plechových krytin je možné položit za pár hodin

– u některých druhů oceli hrozí případný vznik koroze

– agresivněji ochranné prostředky mohou krytinu poškodit

– ne vždy se dá vyhnout klempířských zpracování střechy

 v případě těchto 2 druhů krytin je třeba zohlednit řadu faktorů, od nichž bude záviset, zda se na danou stavbu hodí a dokáží splnit kvalitativní i designové požadavky. Teprve potom je dobré upřednostnit některou z alternativ, které se dají využít při snaze o šetrnější realizaci střechy.